telefon  +420 724 964 869,723 226561
e-mail  vasek.virt@seznam.cz
ubytování kardašova řečice
 
 

   Cyklotrasy   

Níže uvedené trasy jsou vytvořeny s ohledem na různé skupiny cyklistů,bereme ohled na rodiny s malými dětmi, při tvorbě tras jsme přemýšleli jaké skupiny dosud potkáváme v okolí našeho města...

První trasa je poměrně snadná - po rovinatých cestách. Díky celkové délce 37 km je vhodné zvážit, zda ji využít i pro malé caparty kolem 7 let. To je však na zvážení, nám to nepřísluší. V trase je mnoho hezké přírody, rybníky, staré stromy, dvě místa, kde se nechá občerstvit (Metel a Pecák - hospoda u rybníka Vydýmač). Současně upozorňujeme, že značná část trasy vede po cestách, které jsou majetkem Lesů České republiky a jsou užívány k hospodaření v lese. Proto prosím respektujte případná vozidla, oni jsou tam opravdu oprávněně...

 
 

Druhá trasa - především pro horská kola, nás odpoutává od polesí Jemčina a zavede nás na místa jako Červená Lhota, zámek Pluhův Žďár, Letecké muzeum Deštná, Provaznické muzeum Karla Klika Deštná a Čertův kámen. Pro představu vkládáme pár slov jak byla tras popsána do mailu: "Poměrně náročná  pro horská kola, je to v terénu, takže mazec, samé kopce. Trasa vede směrem na Klenov, pak lesem na Studnice, odsud lesem do Lodhéřova, na Čerťák, Kostelní Radouň, Horní Radouň pak do krpálu do Světců. Deštná - muzea, po modré do Jižné, odtud k Červené Lhotě, okolo rybníka zpátky do Jižné a zase po cyklistické do Žďára, vyjedeš u kravína. A pak už po silnici do K.Ř. Naměřila jsem 48 km. Je to fakt moc pěkná trasa, ikdyž dost náročná." Tolik popis od autorky trasy. 

 


Asi bude dobré upozornit, že po trase je možné využít restaurace pro občerstvení na několika místech. V Lodhéřově, v Deštné, v Pluhově Žďáru a samozřejmě výběr je v Kardašově Řečici.

 


 

Třetí trasa je zaměřená především na to, aby se cyklista vyjíždějící z Kardašovy Řečice dostal do Jindřichova Hradce, aniž by musel použít frekventované komunikace. Trasa vede klidnou krajinou a pokud využívá veřejné komunikace, tak jen ty opravdu nejméně používané a nejméně zatížené. Na této trase nejsou nijak významná místa, za zmínku stojí kostelíček Sv. Barbory, jak je vyznačeno na mapě a letiště u Jindřichova Hradce, které míjíte po cyklistické stezce do Děbolína. V Děbolíně funguje zavedená keramická dílna připravená na návštěvu turistů. No a Jindřichův Hradec je známý svým historickým jádrem, rozlehlým zámkem, morovým sloupem, a dalšími krásnými místy. Nemá cenu Hradec znovu popisovat, to by bylo jen opakování již uvedeného... 

Trasa čtvrtá - klidně se nechá označit jako celodenní výlet mezi rybníky, lesy a řekou. Cesta je to pohodová, žádné kopce vás nečekají. Na trase jsme vybrali několik  zajímavých, hezkých míst, kde stojí za to se zastavit, podívat. Nezapoměli jsme upozornit ani na některé hospůdky, abyste se mohli během cyklistického putování občerstvit. Na trase je zámek - tvrz v Hamru, hamerský jez, jez Krkavec, Veselské pískovny s naučnou stezkou, Písečný přesyp Vlkov, nadějská soustava rybníků a zámek Jemčina. Každé místo je na trase vyznačeno, je uveden krátký popis a fotečka. Otevřete tedy mapu a zkuste si vybrat... 

 


 

Trasa pátá - dětská - Trasa respektuje menší výdrž prťat a je dětmi vyzkoušená. Po výjezdu z Kardašovy Řečice se vydáte směrem na Cikar a u rybníka Popelov se dáte doleva a jedete až na hráz rybníka Velká Holná. Můžete zajet k chatkám, kde je hospoda. Tato část cesty měří asi 7,5 km. Pak pokračujeme po hrázi Holné, abychom na jejím konci najeli odbočením doprava na pěknou lesní cestu (skoro pořád z kopce) k Vydýmači. Pojedete stále rovně, přejedete asfaltovou cestu a sjedete dále k Vydýmači, chcete-li k Pecáku. I tam se s dětmi můžete zastavit - Restaurace Pecák. Pak pokračujeme kolem Vydýmače a Závistivých rybníků na jez Metel. Po cestě můžeme obdivovat několik krásných staletých stromů a bohatou přírodní scenerii. Na Meteli zas mají nanuky pro děti a podobná lákadla a odtud již vyrážíme zpět do Kardašovy Řečice po pěkné zpevněné cestě lesem. V Kardašce dětem blahopřejte k ujetí cca 24 km. V mapce je úvod trasy upraven na dvě varianty, kdy můžete úvod trasy jet podle textu nahoře, nebo můžete zaparkovat na náměstí Svobody a projet Hradní ulicí a pokračovat kolem hřiště. Urybníka zahnete doleva a hned doprava na pěknou opravenou cestu, která vás zavede zase k rybníku Popelov, kde po příjezdu k asfaltové cestě odbočíte doleva a už jedete směr Holná. Tato varianta úvodu trasy je zvlášť vhodná pro malé děti, kdy se tak úplně vyhnete silnici po které přeci jen pár aut projede. 

 


 

Trasa šestá - Borkovická blata

Tato trasa Vás přes kousek jemčinských lesů, jez Metel dovede do Veselí nad Lužnicí, kde je městské muzeum, můžete se podívat k soutoku Nežárky a Lužnice, případně se občerstvit v některé s místních hospod a pokračovat přes Žíšov a Mažice, kde si můžete prohlédnout tzv. selské baroko, až k naučné stezce Borkovická blata. V patřičné šipečce na mapě je odkaz na podrobnosti. Pak Vás mapa přes Dráchov a Žíšov vrací zpět do směru na Kardašovu Řečici, kdy projíždíte opět hezkou krajinou.

  

Trasa sedmá směřuje do Třeboně, ke Swarzenberské hrobce, k výhledům u rybníka Svět, na náměstí Třeboně, na hráz našeho největšího rybníka Rožmberku a pak krásnou krajinou plnou rybníků zpět do Kardašovy Řečice. Tato trasa Vás určitě nezklame, není sice nejkratší, ale Třeboň a její okolí na kole prostě stojí za to. 

  

Osmá trasa je identická s okruhem, který byl připraven pro podzimní první ročník běžeckého půlmaratonu v Kardašově Řečici. Svou délkou necelých jedenácti kilometrů a tím, že téměř celá trasa vede po komunikacích, kde je takřka nemožné potkat motorové vozidlo, je vhodná pro děti či krátkou podvečerní vyjížďku. Podívejte se tedy do naší mapy.

 
 

 49.1800428N 14.8517875E
 
Sportovněturistickécentrum
Veselého 728
Kardašova Řečice 378 21
telefon 
e-mail 
+420 724 964 869,723 226561
vasek.virt@seznam.cz